ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

איטום מרתף בבית משותף

איטום מרתף בבית משותף כל מה שרצית לדעת על איטום מרתפים וחניות תת קרקעיות בבתים משותפים.


מרתף בבית המשותף הוא בדרך כלל אזור מאוד נוח לאחסון של כל מיני דברים של הדיירים אשר אינם חייבים להיות בתוך הדירות. ישנם גם בתים משותפים אשר קומת המרתף היא קומת מגורים ויש בה דירות נוספות המשמשות למגורים.

כיצד שומרים על קומת המרתף אטומה מנזילות ורטיבויות?

איטום מרתף בבית משותף

בבתים משותפים מסוימים קומת המרתף היא קומה לכל דבר, ויש בה דירות כמו בכל קומה אחרת בבניין, אשר גרים בהן אנשים. בבתים אחרים קומת המרתף היא קומה אשר מיועדת לאחסון של כל מיני דברים של דיירי הבניין. כך או כך, קומת המרתף היא קומה בבניין אשר יש לטפל בה ולתחזק אותה בדיוק כמו את כל שאר הבניין.

למעשה, צריך אפילו לדאוג לקומת המרתף קצת יותר ולאטום אותה היטב, שכן קומת המרתף היא קומה הנמצאת מתחת לקרקע והיא חשופה ופגיעה יותר משאר הבניין למפגעים כגון רטיבויות ונזילות, ולצערנו אנחנו מכירים לא מעט סיפורים של הצפות בקומת המרתף אשר גרמו לנזקים רבים ולעגמת נפש רבה. הבשורה המשמחת היא שעם איטום מרתף טוב, ניתן למנוע את ההצפות והרטיבויות.

כמו כן כיום רוב החניות בבתים המשותפים הגבוהים הם תת קרקעיות ובמידת הצורך יש צורך לאטום גם אותם.

איטום מרתפים וחניות תת קרקעיות – משימה בלתי אפשרית?

הרבה אנשים חושבים שברגע שיש נזילות והצפות במרתפים אין שום דרך לאטום אותם כך שהאיטום יהיה מוחלט ולא יהיו עוד נזילות ורטיבויות. הדעה הרווחת היא שאם המרתף לא היה אטום טוב מספיק והייתה הצפה אז אין אפשרות לאטום במאה אחוז. הסיבה לדעה הזו היא שבאמת ישנם הרבה בעלי מקצוע לכאורה אשר אינם מכירים את העבודה ואינם יודעים כיצד לעשותה כך שהמרתף אכן יהיה אטום כך שלא יהיו נזילות ורטיבויות. הבשורה המשמחת היא שבעל מקצוע או חברה בתחום איטום מרתפים המכירה את העבודה ובעלת ניסיון רב התחום זה תדע לבצע את העבודה ולאטום את המרתף כיאות. אגב, אין דין חברה העוסקת בתחום איטום גגות כדין חברה העוסקת בתחום איטום מרתפים. שני הנושאים שונים לחלוטין.

איטום פנימי ואיטום חיצוני

האופציה הכי טובה, כאמור, היא איטום חיצוני טוב אשר מתבצע כבר בשלבי בניית הבניין, ואשר מונע נזילות ורטיבויות של קומת המרתף ומונע, כמובן, הצפות. אם לא נעשה איטום חיצוני טוב בשלב הבנייה וישנן הצפות במרתף, קיימת אופציה נוספת לאטום באופן חיצוני או להחליף צינורות או בורות ביוב אשר אינם אטומים דיים ובכך לפתור את הבעיה. אך זוהי לא האופציה השכיחה לצערנו, ובדרך כלל אין מנוס מאיטום פנימי של המרתף, אשר זוהי עבודה החייבת להיעשות על ידי בעל מקצוע מומחה בתחום זה המבין היטב בדבר, יודע באלו חומרים להשתמש ומכיר את העבודה. בנוסף, צריך לקחת בחשבון שאיטום מרתף פנימי על ידי בעל מקצוע טוב ומקצועי היא עבודה שמחירה עלול להיות גבוה, אך לעתים רבות זוהי האפשרות היחידה במקרה של הצפה בקומת המרתף.

איטום מרתף, אחת-שתיים

אז כאמור, איטום מרתף פנימי אינו עבודה הנעשית אחת-שתיים, אך זוהי עבודה הנעשית בשני שלבים עיקריים:

  1. שלב ההכנה – בשלב ההכנה המוקדמת לפני עבודת האיטום חושפים את כל הבטון במרתף. במידה וישנם מקומות בהם יש צינורות חלודים מצפים את הצינורות בחומר אוטם מיוחד המגן על הצינור מפני נזילות. את כל הפינות ואת כל המקומות חושפים ולאחר מכן מחליקים את הבטון ומבצעים תיקונים עם שכבות של חומרי יסוד חומרים צמנטיים מיוחדים אשר נצמדים היטב לבטון ומתרחבים בתוכו על מנת לסגור אותו כמו שצריך. בסופו של דבר מצפים את כל הבטון בחומרים מיוחדים אשר מתייבשים לאורך זמן של כשבעה ימים ומחליקים את השכבות ורק לאחר ששלב ההכנה מסתיים לגמרי ניתן להתחיל בשלב איטום המרתף.
  2. שלב האיטום – בשלב הזה סותמים את כל החללים, הפתחים והחיבורים בחומרים מיוחדים על בסיס פוליאוריטן או PVC אשר אוטמים ומגנים מפני חדירת מים. לאחר מכן אוטמים את כל הקירות במספר שכבות של חומר איטום צמנטי אשר ביניהן רשת אינרגלס.

איטום מרתף חלקי

במקרים מסוימים ניתן לאטום רק חלק מהרצפה במרתף – כאשר ישנם מוקדים ספציפיים של רטיבויות ובתנאים מסוימים (למשל, שמדובר באזורים ברצפה אשר אינם קרובים לנקודות חיבור עם הקירות).

עבודת איטום מרתף חלקית עשויה להיות זולה יותר, ואם היא פותרת את הבעיה לתמיד – הרווחתם. הבעיה היא שהרבה פעמים יכול לקרות מצב בו נפתרה הבעיה במקום אחד אך היא צצה במקום אחר, והאחריות היא כמובן רק לאותם מקומות אשר נאטמו ולא לכל המרתף.

איטום מרתף חלקי הוא אפשרי, אך יש לעשות אותו עם ידיעה של כל ההסתייגויות הנוגעות לעניין, וכדאי לעשות אותו לאחר התייעצות עם מומחה בתחום. בכל מקרה ההעדפה היא לבצע איטום מרתף מלא, במידה ואפשר.

כמה זה עולה לנו?

אתם בטח כבר מבינים שעבודת איטום מרתף פנימית היא עבודה שאורכת הרבה זמן, מושקעת בה עבודה רבה ומושקעים בה מאות קילוגרמים של חומרים יקרים מאוד (כל מטר מרובע במרתף הבניין צריך להתכסות בסופו של דבר בחמישה קילוגרם של חומר צמנטי!).

עבודת איטום מרתף חייבת להיעשות על ידי בעל מקצוע מתאים אשר מכיר את העבודה ועובד ביסודיות ובסבלנות עם החומרים הטובים ביותר הקיימים בשוק. בעלי מקצוע אשר אינם מכירים היטב את הבעיה או שרוצים להיות אטרקטיביים עור לקוחותיהם ומשתמשים בחומרים זולים יותר – בסופו של דבר מייקרים מאוד את העבודה עבור הלקוחות, משום שבעתיד הם יצטרכו לחזור על פעולת איטום המרתף ולשלם את מלוא הסכום הגבוה על עבודה נכונה עם חומרים טובים.
אז אם אתם ועד בית או אם יש לכם חברת אחזקת בניינים, כדאי לעשות סקר, לא להתבייש ולבדוק את איכות החומרים והעבודה, אפילו לבקש לראות עבודות שנעשו לפני מספר שנים בבניינים אחרים, ולהחליט על בעל המקצוע הנכון והטוב לביצוע איטום מרתף אצלכם בבניין.

  לקבלת הצעות מבעלי מקצוע בתחום זה מלאו את הטופס שמשמאל לכתבה וקבלו הצעות בהתאם

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

ספרינקלרים ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

כיבוי אש כיבוי אש

אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף