ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית
קבל בעלי מקצוע - המוקד לדייר

כל מה שצריך לדעת על ביטוח מבנה בבית משותף

כל מה שצריך לדעת על ביטוח מבנה בבית משותף חלק גדול מהבתים והדירות הפרטיות בישראל מבוטחות בביטוח מבנה. ביטוח מבנה מכסה כל נזק שיכול להגרם לדירה כתוצאה מתקלה חשמלית, מהתפוצצות צינור או הצפה, מנזילת מים, מפגיעה בקירות ועוד.

ביטוח מבנה מכסה בדרך כלל גם נזקי טרור ונזקים כתוצאה מאסונות טבע. יחד עם זאת בבתים משותפים, כלומר בכל מבנה שמאכלס יותר מדירה אחת, יש גם שטחים משותפים שלא מכוסים על ידי ביטוח המבנה הפרטי הסטנדרטי.

מהו ביטוח בית משותף?

ביטוח בית משותף הוא ביטוח המכסה כל נזק שעלול להגרם למשהו שנמצא בבעלות משותפת של הדיירים : הגג, חדר המדרגות, המקלט, דלת הכניסה וכדומה. בדרך כלל השטחים המשותפים והקירות הציבוריים של הבניין לא זוכים לאותה תשומת לב שכל דייר מקדיש למרחב הפרטי שלו, מה שמגדיל את הסיכוי לתקלות חשמל וביוב ולנזקים של רטיבות ופגעים בקירות, שעלות התיקון עליהם גבוהה. ביטוח בית משותף אפשר לרכוש במאוחד עם ביטוח הדירה הפרטית, כך שכל דייר משלם את חלקו היחסי או בנפרד מביטוחי המבנה של הדירות. ועד הבית יכול לגבות מכל דייר בבניין את החלק שלו בביטוח המשותף השנתי ובלבד שמרבית הדיירים הסכימו לסידור זה.

ביטוח מבנה לבית משותף

מה מכסה פוליסת ביטוח בית משותף?

ביטוח בית משותף מכסה, כאמור, כל תיקון שנדרש במרחב הציבורי של הבניין : תיקון מדרגות שבורות, תיקון קצר במערכת החשמל, תיקון נזילות ורטיבויות שפשטו בקירות, תיקון שברים וסדקים בקירות, תיקון של דלת הכניסה, תיקונים נדרשים במקלט או במחסני הבית ועוד. מרכיב חשוב נוסף נוגע לטיפול במערכת האינסטלציה והביוב של הבניין. הצנרת של כל דירה, מחוברת לצנרת מרכזית משותפת שמובילה אל מערכת הביוב העירונית. בבניינים ישנים, שבהם הצנרת המרכזית ישנה, היא מועדת לתקלות רבות : סתימות, נזילות או פיצוצים של צינורות ישנים. עלות הטיפול או החלפת הצנרת היא גבוהה במיוחד, גם כשהיא מתחלקת בין כל הדיירים, כך שביטוח משותף יכול לחסוך לכל דייר במרוצת השנים, לא מעט כסף. חשוב לציין שברוב המקרים הביטוח המשותף לא יכלול טיפול בנזקים במעלית, אם ישנה, והכלת הביטוח על המעלית ידרוש תוספת לפוליסה. ביטוח מבנה משותף מכסה גם פציעות של עובדים בבניין (כמו המנקה) במהלך עבודה או פציעות של אורחים ועוברי אורח.

למה חשוב לבטח בית משותף בביטוח מבנה?

כמו ביטוח מבנה פרטי, ביטוח מבנה משותף עשוי לחסוך לדיירים סכומי כסף גדולים במקרה של תקלה רצינית. הוא מאפשר לשמור על איכות חיים גבוהה גם בשטחים המשותפים, שנוטים בבתים רבים להיות מוזנחים : בזכות הביטוח לא תהיה התלבטות אם לבצע תיקון כנדרש. לא פחות חשוב, הביטוח מונע סכסוכי שכנים שנגרמים בגלל שדייר מסויים לא רוצה לשלם : מרגע שנחתם הסכם הביטוח כל טיפול עתידי במרחב הציבורי של הבניין כבר מכוסה.
 

עוד באותו הנושא