ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

ביקורת מבנים ברכוש המשותף

ביקורת מבנים ברכוש המשותף בדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף חשובה לבטיחות הדיירים בבניין, וועד הבית צריך לדאוג לביצוע הבדיקה של מהנדס בניין מוסמך (קיימות היום חברות רבות העוסקות בתחום ליקויי בניה וביקורת מבנים) לאיתור ליקויי הבנייה.

חשוב להקפיד בעניין תיקון הליקויים, זה יכול להיות מסוכן, לא בטיחותי וזה גם טומן בחובו פוטנציאל גדול מאוד להפסד כספי. כל מה שצריך לדעת על ביקורת מבנים בבניין המשותף, בהמשך

נכנסתם לבית חדש? חשוב להקפיד על ביצוע ליקויי בניה לדירה החדשה. אבל מה לגבי ליקויי הבניה ברכוש המשותף? אתם, הדיירים החדשים בבניין חייבים לדאוג לבדיקת ליקויי הבנייה ברכוש המשותף. אחת הפעולות הראשונות של וועד הבית הנבחר, שהוא הגוף המייצג של הבניין, להזמין מומחה, אם מטעמכם ואם מטעם הקבלן מהנדס בניין (ישנן המון חברות לליקויי בניה) לבדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף.

ביקורת מבנים

ביקורת מבנים ברכוש המשותף

הקושי לאתר את ליקויי הבנייה בבניין חדש הוא גדול. לכאורה, הכול נראה חדש, מתוקן וצעיר, כפי שמצופה מבניין חדש. אבל למרות ההתלהבות מהמראה החדש והרענן, אי אפשר לדעת היכן עלולים להסתתר ליקויי בנייה ולא תמיד ניתן להבחין בעין בלתי מקצועית במידת החומרה של ליקויי הבנייה ברכוש המשותף. 

כדאי מאוד כי ביקורת מבנים ברכוש המשותף תהיה להיות בדיקה מקיפה ככל שניתן הכוללת את כל מערכות הבניין. בדיקת ביקורת מבנים כוללת את כל מערכת כיבוי אש (דלתות אש, ספרינקלרים וכו'), ארונות חשמל, משאבות מים, מערכת סולארית, גנראטור, מעליות, חדרי מדרגות, גג הבניין, לובי הכניסה, מעקות בבניין, בדיקת איכות הבנייה, ריצוף, טיח, קרמיקה, חיפוי אבן, חיפוי חיצוני, גינות, חצרות, מרתפים ועוד. כל חלק בבניין צריך להיות כלול בבדיקת ביקורת מבנים. 

מהנדס בניין שמגיע לבדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף שלכם בעצם בודק שכל מערכות הבניין עומדות בכל התקנים הנדרשים ובהתאם למפרט שהובטח ונחתם בחוזה עם הקבלן המבצע. מערכות הבניין צריכות לעמוד בתקנות של מכון התקנים, תקנות הג"א, תקנות חוק תכנון ובנייה והתקנות למתקני תברואה (הל"ת). המהנדס יבדוק שכל דבר בבניין עומד על פי התקן והוא גם ייעזר בתוכנית הבנייה שהוצגה בפניו. הבדיקה שלו תהיה גם ויזואלית וגם באמצעות מכשירי מדידה שונים. בתום הבדיקה הוא יגיש לוועד הבית את הממצאים. חוות הדעת תכלול את כל הממצאים של ליקויי הבנייה שהתגלו בבניין, בנוסף, הדו"ח של המהנדס יציע דרכים לתיקון הליקויים במידה ואפשר לתקן את הליקויים ולבסוף יכיל גם אומדן העלות הכספית של תיקונים ליקויים בבניה.

ליקויי בנייה ברכוש המשותף עלולים להוות סכנת בטיחות אמיתית. בדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף היא חיונית לבניין ולבטיחות הדיירים. באחריות הדיירים לאתר את הליקויים, למסור חוות דעת לקבלן  ולבקש באופן מיידי מהקבלן את תיקון הליקויים.

מה קורה כשהבניין גדול ומורכב מאוד? האם מספיקה בדיקה של מומחה בנייה אחד? האם הוא יצליח לאתר את כל הליקויים? ייתכן, כי בבניינים גדולים, שבהם מערכות בניין מורכבות יותר, נדרשת בדיקה מקצועית ספציפית לכל מערכת באופן נפרד. ייתכן גם כי יש טעם להזמין בעל מקצוע שיש לו התמחות ספציפית במערכת בניין כזו או אחרת. מומלץ בהקשר זה להזמין מהנדס בנייה לבדיקה ראשונית כללית ובהתאם להמלצת המהנדס, להזמין מומחים לבדיקה מקצועית ספציפית של תחום מסוים בבניין.

מיותר לציין עד כמה בדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף, היא בדיקה בעלת חשיבות גדולה. מרגע שוועד הבית קיבל את הדו"ח של הבדיקה ההנדסית לליקויי הבנייה, הוא חייב לדרוש באופן מיידי את התערבות הקבלן ואת התחלת תיקון הליקויים בבניין.

תיקון ליקויים לא יכול להתמהמה זמן רב בגלל החשיבות הגדולה, הליקויים בבניין עלולים לסכן את הבטיחות  של הדיירים, המבקרים והעובדים בבניין ולכן חשוב להתעקש על תיקון יסודי ומהיר. במידה והקבלן מתעלם מהדו"ח ולא מבצע את  התיקונים הנדרשים בבניין, וועד הבית יכול לשקול לעבור שלב לכיוון של תביעה משפטית. כדאי לדעת בהקשר זה כי חוות הדעת ההנדסית, שמתקבלת אחרי בדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף, היא קבילה בבית משפט.

חשוב לא להזניח את הרכוש המשותף. כשאתם נכנסים לדירה החדשה, אתם בעצם נכנסים גם לבניין חדש, הרכוש המשותף הוא הרכוש של כולם, לכן צריכה להיות התגייסות קולקטיבית של כל דיירי הבניין לטיפול נמרץ בבעיות ליקויי הבנייה ברכוש המשותף. המטרה של בדיקת ביקורת מבנים ברכוש המשותף היא חשובה לבטיחות שלכם ולאיכות החיים שלכם בבניין. מעבר לזה, אסור לשכוח כי ליקויי בנייה שאינם מתוקנים כראוי עלולים לגרום לבלאי מואץ ולשיבוש חמור של תפקוד המערכות בבניין. התוצאה של כל זה תהיה נזק כספי גדול וכל דיירי הבניין יאלצו לקחת חלק בנזק זה.

ועוד דבר שכדאי לקחת בחשבון,
ליקויי בניה מורידים את ערך הנכס ובסופו של דבר גם ערך הנכס של הדירה הפרטית שלכם עלול להינזק בגלל ליקויי בנייה בבניין. לכן חשוב להקפיד, להשקיע ולבצע ביקורת מבנים בבניין ולדרוש בכל תוקף את תיקון הליקויים מהר ככל האפשר.

לקבלת הצעות מבעלי מקצוע בתחום זה מלאו את הטופס שמשמאל לכתבה וקבלו הצעות בהתאם

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

ספרינקלרים ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

כיבוי אש כיבוי אש

אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף