ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

תחזוקת גנרטור בבית משותף

תחזוקת גנרטור בבית משותף גם שתצרוכת החשמל בשכונה עולה וחברת החשמל מודיעה כי המערכת הגיעה לשיאה וכדאי להיערך להפסקת חשמל ארוכה, עדיין זה לא יפריע לכם לעלות במעלית ולא תצטרכו לגשש בעלטה בחדר המדרגות. על החשיבות הגדולה של אחזקה טובה של הגנרטור בבניין.

הגנרטור הוא המכונה האדירה הבנויה מסלילים ומגנטים רבי עוצמה מבטיחה את אספקת הזרם החשמלי בבניין שלכם גם אחרי הפסקת חשמל. הפסקת חשמל פתאומית בבניין היא אירוע לא נעים, זה קורה לא מעט במיוחד בימים חורפיים וסוערים שבהם יש עומס על מערכת החשמל. חברת החשמל, הספק העיקרי של החשמל בבניין, מודיעה כי הפסקת החשמל תיארך בגלל העומס. בבתים הפרטיים עוד אפשר לסמוך על פנסים ונרות אבל במרחב הציבורי בבניין, הגנרטור חייב לפעול.
 
גנרטור נותן גיבוי הכרחי במקרה של הפסקת חשמל, הגנרטור הוא המכונה המפעילה את הזרם החשמלי בבניין המשותף במצב חירום. העיקרון שעליו עובד הגנרטור הוא הפיכת אנרגיה מכאנית לאנרגיה חשמלית .

 תחזוקת גנרטור בבית משותף
תחזוקת גנרטור בבית משותף

על פי חוק תכנון ובנייה חובה להתקין גנרטור בכל הבניינים רבי קומות שגובהם המינימאלי הוא 27 מ'. הגנרטור פועל באופן אוטומטי בזמן הפסקת חשמל ומספק זרם חשמל כדי שהאור בחדר המדרגות ימשיך לדלוק וכדי שכל המערכות החיוניות בבניין שצורכות חשמל כמו המעלית, ימשיכו לפעול.
 
גנרטור בבניין חייב להיות מותקן בחדר חשמל נפרד, החדר חייב לעמוד בכל התקנות המחייבות חדר חשמל. גובה החדר צריך להיות 2 מ' לפחות, החדר חייב להיות מאוורר למניעת הצטברות של חומרים רעילים הנפלטים מהמצברים, דלתות החדר חייבות להיות חסינות מאש, החדר צריך להיות נקי ומאוורר וללא חפצים מיותרים שעלולים לעקב את הגישה אליו.
 
אחזקת גנרטור היא חיונית מאוד וועד הבית בבניין או החברה המנהלת האחראית לתחזוקת הבניין חייבים לדאוג לתחזוקת גנרטור שוטפת ולביצוע בדיקות תקופתיות. הבדיקות צריכות לכלול ביקורת תקינות, בדיקת כל מערכות הגנרטור, החלפת שמנים ומסננים. רצוי מאוד שהאחזקה השוטפת תהיה אחת לרבעון ופעם בשנה לדאוג לטיפול שנתי כולל ויסודי של כל מערכות הגנרטור. תחזוקת הגנרטור חייבת להתבצע ע"י גורם מוסמך, במקרה והתגלתה תקלה ב גנרטור היא צריכה להיות מתוקנת רק ע"י טכנאי גנרטור מוסמך ובכל הקשור להתעסקות בלוח החשמל, יש צורך להזמין חשמלאי מוסמך.
 
להלן מצורף החוק בנושא הגנרטור
גנרטור חשמלי לשעת חירום
(תיקונים התשמ"ט (מס2) , התשס"ג (מס2)
7.88.00 (א)

  • גנרטור המותקן בבנין בהתאם לכל חוק המחייב התקנת גנרטור בבנין בגלל גובהו, יהיה בכוחו לספק גם זרם חשמל בשעת חירום להארת חדרי מדרגות מוגנים, מערכות מדרגות חיצוניות, המקלטים והפרוזדורים שבשימוש, כלל דיירי הבניין ומבקריו, להפעלת המשאבות לדחיסת מים לקומות העליונות ולמערכות האוורור המכניות של המקלטים והמעליות וכן למיתקן הארה לאזהרה מפני מכשולי טיסה, אם מותקן.
  • הגנרטור יותקן כך עם הפסק זרם החשמל ממקור מתח ראשי מרשות חשמל ציבורית יתחיל הגנרטור לפעול באורח אוטומטי.
  • הגנרטור יותקן על פי הוראות שיתן האחראי לביקורת על התקנת מתקני החשמל בבנין, לפי כללי המקצוע המקובלים.
  • יותקן מתג להפסקת פעולת הגנרטור בשעת חירום. הוא יותקן במקום נוח לגישה.
  • גנרטור המופעל על ידי מכונת דיזל יותקן במרתף או במקום אחר בבנין ויחולו עליו ההוראות האלו:
  1. הוא יוקף קירות בנויים מהרצפה עד לתקרה מאלמנטים עמידי אש של שעתיים לפחות.
  2. חדר החסנת הגנרטור יאוורר באוויר צח הבא מן החוץ והגזים הנפלטים מבעירת הדלק במנוע יפלטו ישירות אל האוויר בחוץ.
  3. דלתות חדר החסנת הגנרטור יהיו דלתות חסינות אש.
  4. יותקן מקום לאיכסון הדלק הנוזלי שיהיה בהתאם לתקנות רישוי עסקים (אחסנת נפט), התשל"ז – 1976 ואחת היא אם ההחסנה במסגרת או לא. לעניין זה רואים את התקנות האמורות כחלות על בניינים המשמשים למגורים, למשרדים ולכל מטרה אחרת אפילו איננה עסק טעון רישוי לפי חוק רישוי עסקים.

לקבלת הצעות מבעלי מקצוע בתחום זה מלאו את הטופס שמשמאל לכתבה וקבלו הצעות בהתאם

 

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

ספרינקלרים ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

כיבוי אש כיבוי אש

אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף