ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

המדריך לרוכשים חפצי יודאיקה לבית

המדריך לרוכשים חפצי יודאיקה לבית חפצי יודאיקה תמיד שימשו כפריט חשוב בכל בית יהודי. איפה אפשר למצוא פרטים אותנטיים, כיצד נזהה אותם, איך נוודא שהם אכן מקוריים ולמי כדאי לפנות לביצוע הערכת יודאיקה.

יודאיקה היא אמנות יהודית מסורתית, השומרת על עדכניות ורלבנטיות גם היום. ניתן לרכוש חפצי יודאיקה לבית לשימוש יומיומי או כפריטי אספנות, כמתנה מיוחדת או קישוט יוצא דופן לבית. מכיוון שמדובר, לעיתים, על פריטים יקרי ערך, כדאי לדעת לזהות את פריטי היודאיקה האותנטיים. לפניכם המדריך לרכישת חפצי יודאיקה.

מהי יודאיקה

יודאיקה היא אמנות  יהודית מסורתית של יצירת תשמישי קדושה שונים. האמנות עתיקת היומין משלבת תחומים שונים של אמנות, בעיקר צורפות וריקוע, אך גם פיסול עדין בזכוכית לדוגמא, והכנת שופרות. הכינוי יודאיקה ניתן באירופה על ידי הגויים, שכינו את תחום האמנות הכללי על שם היהודים שעסקו בו. היודאיקה המסורתית כללה יצירת חפצי אמנות הקשורים למסורת היהודית ויש להם שימוש, כגון פמוטים, חנוכיות, מזוזות, צלחות פסח, כוסות קידוש ועוד. כיום ניתן למצוא גם פריטי יודאיקה בעיצוב מודרני, אך הם תמיד שומרים על צביון יהודי מסורתי.

אספני יודאיקה לבית

מחירם של חפצי יודאיקה לבית העשויים כסף או זהב, לעיתים בשיבוץ אבנים יקרות, יכול להיות גבוה מאוד. מדובר על אמנות לכל דבר, והפריטים כולם נעשים בעבודת יד סבלנית ואיטית. יהודים מסורתיים ודתיים משתמשים בחפצי יודאיקה שונים באופן יומיומי, כמובן, אך לעיתים הפריטים נרכשים כקישוט, בעיקר על ידי אספנים של פריטי יודאיקה יוקרתיים, ומדובר על תחום אספנות פופלארי ורווח. אצל משפחות דתיות פריטי יודאיקה נחשבים למתנות הטובות ביותר לכל אירוע, ובשל בהיותם יפהייפיים בדרך כלל, הם יכולים למצוא את מקומם הראוי בכל בית בישראל ומחוצה לה.

יקר ויקר פחות

כמו לכל תחום אמנות פופולארי ויקר ערך, גם בתחום היודאיקה קיימים חקיינים. לעיתים מדובר באמירה ברורה, ומראש מגדירים את הפריטים כפריטים זולים, המצופים כסף ולא עשויים ממנו וכו'. במקרה כזה אין בעיה, והפריטים מיועדים לאנשים שאינם יכולים לרכוש את הפריטים היקרים יותר. אך לעיתים מדובר בפריטים "נחותים" או חיקויים שהמוכר אינו מצהיר עליהם ככאלה, אלא מוכר אותם כפריטים אמיתיים, במחיר יקר מאוד. 
 

היזהרו מחיקויים


אז ישנם חקיינים גם לתחום של חפצי יודאיקה לבית. מכיוון שמדובר בהשקעה כספית לא קטנה, כדאי לוודא שמדובר ביודאיקה אמיתית, מזהב או כסף טהור, לפני הרכישה.  ככה תעשו את זה נכון:
•    ראשית יש לרכוש את הפריטים רק בחנויות מכובדות, בעלות שם, ותיקות ואמינות. חפצי יודאיקה לבית לא קונים אצל אדם העומד בקרן הרחוב עם כמה פריטים המונחים על הרצפה, אלא בחנות ייעודית.
•    אם ברצונכם לרכוש פריטי יודאיקה, מומלץ לטרוח ולנסוע לחנויות של חרדים המתמחות ביודאיקה, ואפילו לנסוע לערים הדתיות כמו צפת, ירושלים או בני ברק, שם יש חנויות יודאיקה רבות ופחות סיכויים לחקיינים. 

הערכה מקצועית של חפצי יודאיקה

הכי חשוב בסוף: בכל מקרה של רכישת חפצי יודאיקה כדאי לתת את הפריטים לאיש מקצוע להערכת שווים האמיתי, אין בארץ הרבה בעלי מקצוע בתחום הערכת אומנות ומסקר קצר שערכנו קיבלנו המלצות רבות על אסטים הערכות בע"מ. מדובר בחברה קטנה של שני מעריכים בעלי נסיון רב שנים בתחום, הם אינם מוכרים או קונים פרטי אספנות או תמונות כך שההערכה שלהם אוביקטיבית וטובת הלקוח היא זאת שעומדת לנגד עיניהם. לאסטים הערכות יש שירות חדש שבו תוכלו לשלוח את התמונה של החפץ אותו אתם מעוניינים לרכוש או שכבר רכשתם ולקבל הערכה ראשונית על ערכו של החפץ. כמו כן תוכלו לקבל ייעוץ טלפוני ברגע הרכישה ממומחי אסטים הערכות ולדעת רגע לפני שאתם משקיעים כסף בפריט כלשהו, האם הוא אכן שווה את המחיר אותו אתם נדרשים לשלם.

עוד באותו הנושא


הסכם מול חברת ניהול הסכם מול חברת ניהול

להלן הסכם בסיסי לדוגמא בלבד. כל הסכם ניתן לשינויים בהתאם

פורום לועד הבית פורום לועד הבית

קראתם ולא מצאתם תשובה למה שחיפשתם? ניתן להתייעץ עם מומחים בתחום הבית המשותף ללא עלות כספית בפורומים לועד הבית בפורטל בית משותף.

המפקח על המקרקעין המפקח על המקרקעין

מדריך לאזרח בענין דיון בסכסוכים בפני המפקח על רישום מקרקעין (טאבו) עודכן ב-22/07/2004