ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

כיבוי אש

כיבוי אש אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף

ועד הבית, אתם דואגים לשמור על ניקיון הבניין, על הצמחייה הפורחת בכניסה ובכלל דואגים לאחזקת הבניין. זה הכרחי אך אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף. פירוט על כל אמצעי כיבוי האש בבניין והחשיבות הגדולה והקריטית בשמירה על תחזוק כיבוי האש, על כך בהמשך

באחזקה השוטפת של הבניין המשותף, הדגש הגדול ביותר צריך להיות על מערכת כיבוי אש בבניין. אירוע החירום החמור ביותר שעלול להתרחש בבניין הוא התפרצות של שריפה. מקורות לשריפה הם רבים ונובעים בעיקר מחוסר ידע או חוסר ערנות. בדירות הפרטיות חובה לשמור על בטיחות מפני שריפות, אחריותו של כל דייר לשמירת הבטיחות בדירתו הפרטית. במרחב הציבורי המשותף שלכם בבניין המשותף, כמו שאתם בוודאי יודעים,  יש מערכות הגנה ו כיבוי אש, ואם אין, כדאי מאד להתקינה.  כדאי גם להיות מודעים לאחריות לתקינותה של כל המערכת כיבוי אש בבניין המשותף שלכם.

מערכת כיבוי אש למה חשוב לדאוג?

הדבר החשוב ביותר הוא להימנע ממצב של הזנחה ולדאוג לביקורת כיבוי אש בבניין. יש נטייה מוכרת להתייחס לדברים המובנים בבניין כמובן מאליו או במקרה הטוב לסמוך על וועד הבית שעליו מוטלת האחריות לתחזוק השוטף של הבניין. בגלל החשיבות הכל כך גדולה של מערכת כיבוי אש בבניין המשותף, וודאו שוועד הבית או החברה שמנהלת את תחזוקת הבית, ערים במידה מספקת לבטיחות הבניין מפני שריפות ודואגים לתחזוק שוטף של מערכת כיבוי אש בבניין.

חובה שיהיו בבניין גלאי אש תקין, גלאי עשן תקין ובכל קומה בבניין צריך להיות מטף. שימו לב שחייבים לבדוק את התקינות של כל אלה מידי תקופה, אל תשאירו אותם ללא בדיקה שוטפת. גלאי אש וגלאי עשן אינם מונעים שריפה אבל הם הכרחיים בהתרעה לפני, ההתרעה מאפשרת לברוח מפני השריפה או מותירה מספיק זמן כדי להשתלט ולכבות את השריפה לפני שהיא מתפשטת.

על פי התקן בכל קומה חובה שיהיה מטף אחד מסוג אבקה יבשה בגודל של 6 קילוגרמים. וודאו עם עצמכם, האם אתם יודעים היכן ממוקם המטף בבניין? האם אתם יודעים כיצד לתפעל את המטף? בעת חירום המטפים אמורים להיות מאוד נגישים ומיותר לציין שזמן חירום הוא לא הזמן הנכון לחיפוש אחר המטף, זה עלול לגרום לבזבוז של זמן יקר. לכן חשוב ביותר לדעת באופן כללי את מיקומו של המטף ואת תפעולו. חשוב לזכור שיש למטפים תאריכי תפוגה וצריך לבדוק את התקינות של המטף מידי חודש, עוד נקודה שחשוב ביותר לדעת היא שתחזוקת המטף חייבת להיות ע"י גורם מוסמך.

כיבוי אש

בנוסף חייב להיות מותקן גלגילון כיבוי אש ועליו צינור לחץ בקוטר ¾ ובאורך של 25 מ' עם מזנק צמוד. הגלגילון חייב להיות מותקן בחדר המתנה, מקום במיכל גז מרכזי, חדרים מרכזיים ושירותים הנדסיים, חדר הסקה וחדר מיזוג אוויר .

בנוסף קיימים ספרינקלרים, מתזי כיבוי אש הקיימים בתקרה ובקירות. המתז בנוי בצורה של ברז ויש בו לחץ מים באופן תמידי, במקרה של שריפה מופעל המתז והוא אמור לכבות את השריפה או למנוע את התפשטותה.

העשן הוא הגורם המסוכן במקרה של חלילה פריצת שריפה, העשן מוריד את רמת החמצן במרחב והוא גם מכיל רעלים. בבניין חייבת להיות מערכת לשאיבת עשן. בחדרי המדרגות צריכים להיות מפוחים, כמו מאווררים חזקים שיוצרים לחץ שאמור למנוע כניסת עשן למדרגות.

הבניין שלכם חייב להבטיח שכל מערכת כיבוי אש עומדת בתקנים ונמצאת ברמת תחזוקה גבוהה. בבניין שבנוי על פי התקן חייב לכלול את כל הציוד לכיבוי אש. המערכת כיבוי אש כוללת גם דלתות אש, דלתות האש בקומה בה פורצת שריפה נסגרות באופן אוטומטי כדי למנוע את התפשטות האש.

מערכת כיבוי האש בבניין אמורה להגן עליו. בכל שני מטר בבניין אמור להיות אמצעי הגנה מאש שאמור לתת מענה במקרה של התפרצות אש בבניין.

ערנות, תשומת לב והימנעות מהזנחה יכולים להציל חיים, חשוב לדאוג לתקינות של כל אמצעי במערכת כיבוי אש ולדאוג לתחזוק שוטף של הציוד. אל תקלו ראש בעניין בטיחות באש ודאגו לביקורת סדירה אחת לכמה חודשים.

 לקבלת הצעות מבעלי מקצוע בתחום זה מלאו את הטופס שמשמאל לכתבה וקבלו הצעות בהתאם

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

ספרינקלרים ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

תחזוקת גנרטור תחזוקת גנרטור

גם שתצרוכת החשמל בשכונה עולה וחברת החשמל מודיעה כי המערכת הגיעה לשיאה וכדאי להיערך להפסקת חשמל ארוכה, עדיין זה לא יפריע לכם לעלות במעלית ולא תצטרכו לגשש בעלטה בחדר המדרגות. על החשיבות הגדולה של אחזקה טובה של הגנרטור בבניין.