ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

מה עדיף - לשכור דירה או לקנות ולשלם משכנתא?

אחת מההתלבטויות הנפוצות ביותר אצל אנשים רבים היא ההתלבטות אם לשכור דירה או לרכוש דירה ולשלם משכנתא שנים רבות. זוהי דילמה ארוכת שנים והדעות הן לכאן ולכאן. כמובן שהשיקול המרכזי הוא השיקול הכלכלי אך ישנם גם שיקולים פסיכולוגיים מגוונים (הצורך בביטחון אישי, חוסר רצון לעבור דירה בכל כמה שנים ועוד). בכתבה זו ננסה להציג את היתרונות והחסרונות של כל חלופה, אך בשורה התחתונה, כל אחד חייב לשבת עם עצמו, לשוחח עם בני המשפחה, לבצע חישובים כלכליים ולהחליט איזו אופציה היא עדיפה עבורו.

השיקול הכלכלי


השיקול המרכזי של רוב האנשים המתלבטים בין שתי האופציות הללו הוא שיקול כלכלי, ובמילים אחרות - באיזו חלופה הם ישלמו פחות - בחלופה של רכישת דירה או בחלופה של דירה להשכרה או  וילה להשכרה. לא כולם יודעים לבצע את החישוב המדוייק וגם כלכלנים בכירים עדיין חלוקים בסוגיה זו. רבים טוענים שיותר משתלם כלכלית לגור בדירה שכורה כל החיים מאשר לרכוש דירה, אך אחרים טוענים שיש שיקולים נוספים חשובים אשר הופכים את רכישת הדירה לצעד כלכלי חכם. כמובן שיש גם חשיבות להון העצמי שלכם ולאופציות העומדות בפניכם להשקעה של כספכם. אם יש לכם מיליון שקלים בבנק זהו סיפור אחד ואם אתם צריכים להלוות את הכסף הזה על מנת לרכוש דירה זהו סיפור אחר. במקרה בו קיימות שתי דירות זהות, אחת להשכרה ואחת לרכישה, ניתן פשוט לברר מה תשלמו יותר - שכירות לבעל הדירה (במקרה בו תחליטו לגור בשכירות) או סכום חודשי לבנק כחלק מהחזר המשכנתא (במקרה בו תחליטו לרכוש את הדירה). חשוב לזכור כמובן כי דמי שכירות יש לשלם כל החיים לעומת תשלומי משכנתא המסתיימים כעבור תקופה מסויימת (ואז הדירה שייכת לכם ולא צריך לשלם דבר). מצד שני, כאשר לוקחים הלוואת משכנתא משלמים גם לא מעט עבור הריביות אותן גובה הבנק וגם זאת יש לקחת בחשבון. יש באינטרנט לא מעט עזרים שניתן להשתמש בהם על מנת לבצע חישוב איזו אופציה היא כלכלית יותר (למשל מחשבון משכנתא) וכמובן שניתן גם להתייעץ עם אנשי מקצוע (רואה חשבון, מומחה במימון ועוד). בכל מקרה - אסור לזנוח את השיקול הכלכלי מכיוון שלרוב האנשים זהו השיקול החשוב ביותר.

השיקול הפסיכולוגי


עבור רבים, ובמיוחד בישראל, השיקול הפסיכולוגי הוא לא פחות חשוב. רבים מרגישים בטוחים יותר בבית השייך להם. כאשר אתם בעלי הבית, אתם לא צריכים לחשוש בכל סיום חוזה מהעלאות שכר הדירה, אתם יכולים לשפץ את הבית כראות עיניכם ויש לכם נכס משלכם שאתם יכולים להוריש לילדים שלכם. לא תמיד השיקול הפסיכולוגי עולה בקנה אחד עם השיקול הכלכלי, אך במדינה כמו ישראל בה אירוע רודף אירוע ורבים מחפשים הרגשת ביטחון, השיקול הפסיכולוגי הוא מכריע. לא בכדי, ישראל היא אחת המדינות בהן שיעור בעלי הבתים הוא מהגבוהים בעולם ושיעור האנשים עם משפחות הגרים בדירות שכורות הוא נמוך יחסית. לכן, אם אתם רוצים להרגיש ביטחון ולדעת שיש לכם נכס משלכם שאף אחד לא יכול לפנות אתכם ממנו - רכישת דירה יכולה להתאים לכם יותר מאשר מגורים בשכירות.
יש לציין גם שבישראל (בניגוד לארה"ב ומקומות רבים באירופה למשל), לא נהוג לשכור דירה לטווחים ארוכים (מעל 5 שנים) וזה מעלה את הרצון של האנשים לרכוש דירות.

לסיכום, הדעות הן חלוקות באשר לעדיפות של רכישת דירה או מגורים בשכירות וכל אחד צריך לשקלל בין השיקול הכלכלי והשיקול הפסיכולוגי ולהחליט מה הוא מעדיף. הנתונים מראים כי בישראל, לשיקול הפסיכולוגי יש משקל גבוה במיוחד ולכן רבים בוחרים באופציה של רכישת דירה ותשלומי משכנתא, גם אם הבחירה הזו לא משתלמת מבחינה כלכלית.
 

עוד באותו הנושא


הסכם מול חברת ניהול הסכם מול חברת ניהול

להלן הסכם בסיסי לדוגמא בלבד. כל הסכם ניתן לשינויים בהתאם

פורום לועד הבית פורום לועד הבית

קראתם ולא מצאתם תשובה למה שחיפשתם? ניתן להתייעץ עם מומחים בתחום הבית המשותף ללא עלות כספית בפורומים לועד הבית בפורטל בית משותף.

המפקח על המקרקעין המפקח על המקרקעין

מדריך לאזרח בענין דיון בסכסוכים בפני המפקח על רישום מקרקעין (טאבו) עודכן ב-22/07/2004