ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

מערכת גז מרכזית לבית משותף

מערכת גז מרכזית לבית משותף תחזוקת מערכת הגז המרכזית בבניין היא בעיקר עניין של ערנות והשגחה. תחזוקה זו מחייבת את הוועד הבית להזמין את ספק הגז בכל פעם שנדרשים תיקונים ומתגלות בעיות. ספק הגז מחויב בבדיקות תקופתיות אך באחריות הדיירים לעקוב באופן שוטף. כל מה שצריך לדעת על תחזוקת מערכת גז מרכזית בבניין, בהמשך הכתבה

מערכת גז, כמה דברים חשובים

בבניינים הישנים של פעם היו בלוני גז פרטיים לכל דייר והם היו אחראים לאספקת הגז. התחזוקה הייתה באחריות כל דייר. בבתים המשותפים החדשים כבר אין שימוש בבלוני הגז, הבניין המשותף עבר למערכת הגז המרכזית שהיא מערכת מודרנית יותר לאספקת גז.
 
הקבלן הוא זה שבוחר את ספק הגז וכל הדיירים בבניין קשורים במערכת גז מרכזית שאינה נראית לעין, מערכת הגז המרכזית מותקנת כבר בתשתית הבניין.מערכת גז

וועד הבית אחראי להבטחת תחזוקת מערכת הגז המרכזית בבניין. האחריות של וועד הבית באה לידי ביטוי בצורך להזמין את ספק הגז מידי תקופה לבדיקות בטיחות ותקינות המערכת.

מידי חמש שנים וועד הבית או חברת אחזקת מבנים חייבים לזמן את הספק לבדיקה תקופתית מקיפה, בדיקה זו היא ללא כל תשלום והיא מחייבת את ספק הגז על פי חוק. ברוב המקרים ספק הגז דואג לקבוע ולערוך את הבדיקות ללא הזמנת ועד הבית.

מעבר למעקב והזמנת ספק הגז לבדיקה תקופתית, אחזקת מערכת גז מרכזית כוללת את המעקב אחר המערכת. וועד הבית שאחראי על התחזוקה השוטפת בבניין חייב להיות ערני, יחד עם כל הדיירים בבניין, לכל סימן שמצריך טיפול של ספק הגז. באופן כללי, גם מערכת הגז המרכזית צריכה להיות חלק מתוכנית התחזוק של הבניין כדי למנוע הזנחה של מערכת הגז.

ספק הגז הוא זה שאחראי לא רק לאספקת הגז אלא גם למתן שירות בדיקה ותיקון שוטפים, המחיר שמשולם לספק הגז כולל כבר את התחזוקה. באחריות ועד הבית לזמן את הספק בכל פעם שיש צורך בכך ולכן חשוב מאוד המעקב. במידה ולא התבצע המעקב, קיימת סכנה להזנחה. ספק הגז, שתחזוקת המערכת היא באחריותו, תמיד יוכל לטעון שהדיירים לא הודיעו לו על מצב ההזנחה בתקופה שבין הבדיקות התקופתיות שערך.

על פי בדיקות שנערכו עולה כי ההזנחה של מערכת הגז בבתים המשותפים הולכת וגדלה. תחזוקת מערכת הגז המרכזית של הדיירים, חייבת להילחם בהזנחה זו ובנטייה להפוך את חדרי הגז למחסן. ועד הבית צריך לדאוג לפינוי חפצים מיותרים מחדרי הגז ולהבטיח את בטיחות המקום.
 
הערנות של הדיירים היא מרכיב חשוב מאוד בתחזוקת מערכת הגז המרכזית בבניין, תיקונים נדרשים או החלפת צנרת הם באחריות ספק הגז. אך חובת הדיירים היא ליידע ולא לסמוך שזה יבוצע לבד.

למערכת הגז המרכזית בבניין יש יתרונות שחוסכים פעולות רבות של תחזוקה שוטפת כמו הזמנת מיכלים, מערכת גז מרכזית מבטיחה אספקת גז קבועה והיא נחשבת בטוחה יותר אך חסרונה הוא בכך שהיא קושרת את כל הדיירים במערכת גז אחת משותפת. לכן הניתוק הוא יותר מורכב. במידה ורוצים להחליף ספק גז כאשר  חלק מהדיירים אינם מרוצים מתחזוקת מערכת הגז, נדרשת הסכמה בכתב של רוב הדיירים בבניין. יותר ממחצית מהדיירים צריכים לתת את הסכמתם להחלפת ספק הגז.

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

ספרינקלרים ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

כיבוי אש כיבוי אש

אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף