ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

ספרינקלרים - ממטרות המים הנלחמות באש

ספרינקלרים - ממטרות המים הנלחמות באש הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

הם לא ממש בולטים ובקלות אפשר להתעלם מקיומם, גם אם אתם לא ממש רואים אותם, הם נמצאים שם מקובעים בתוך התקרה ומחכים לזמן פקודה. זמן הפקודה הזה הוא בדיוק הזמן שלא נרצה להגיע אליו אף פעם, שעת חירום קשה בה מתגלה אש בבניין שמאיים להתלקח לשריפה. מערכת כיבוי האש בבניין שצריכה להיות תקינה ומוכנה לרגע קריאה, כוללת מרכיב חשוב והוא ה ספרינקלרים בבניין המושרשים בקירות ובתקרות.
 
הספרינקלרים (מתזי מים) מיועדים למטרה חשובה והם חלק מכלל המערכת כיבוי אש באמצעות מים. המטרה שלהם היא לרסס מים על שריפה ולתפוס אותה בזמן לפני שהיא מתפשטת בבניין. ה ספרינקלרים מזהים את הסימנים להתלקחות של אש ופועלים בזמן הנכון במטרה לעצור את ההתפשטות המסוכנת.
 
הספרינקלרים מוכנים לרגע הריסוס של המים בכל זמן, ובזמן אמת הם יפזרו את המים על כל המשטח שעליו הם מופקדים. בכל בניין פרוסים כמה ספרינקלרים שאחראיים לכיבוי האש ביחידת השטח שלהם. אפשר לומר שכל ספרינקלר אחראי לכיבוי האש בגזרת השטח שלו, הגזרה היא סך כל המטר הריבוע שמקבל מים מהספרינקלר.

ספרינקלרים - ממטרות המים הנלחמות באש, איך זה עובד?

ספרינקלרים - ממטרות המים הנלחמות באש
 
אז איך ה ספרינקלרים יודעים מתי זמן פקודה? ומי בכלל נותן את ההוראה?
 
  ת
בתוך ה ספרינקלרים יש לחץ מים תמידי שרחוק מאוד מעיננו, למים האלה יש כמובן נטייה טבעית לפרוץ החוצה בכל זמן ומה שמחזיק אותם ומונע את פריצתם הוא שסתום. השסתום הזה נפרץ רק בזמן אמת. ברוב המקרים יש מבחנת זכוכית המכילה נוזל שמחזיקה את השסתום. בזמן שריפה הטמפרטורה של הנוזל עולה, הוא מתחמם ומתרחב וגורם להתנפצות של הזכוכית, במצב זה השסתום נפרץ והמים זורמים. המים נופלים על לוחית עגולה שנראית כמו פרח מתכתי וזה מה שגורם לפיזור המים באופן שווה בכל המשטח. ישנם ספרינקלרים שיש להם אמפולה ולא מבחנת זכוכית, כאשר פורצת שריפה האמפולה מתחממת ונמסה, השסתום נדחף החוצה ע"י לחץ המים והמים מתפזרים לכל עבר.
 
חובה על התקנת ספרינקלרים בכל בניין משותף שגובהו 13 מטר ומעלה ואחזקתם היא אחד מתפקידיו של ועד הבית כחלק מאחזקת הבניין. ההתקנה של ה ספרינקלרים חייבת להיות על פי התקן של מכון התקנים. רק חברות שהוסמכו ע"י מכון התקנים יכולות לתת שירות התקנה ע"פ התקן. כדאי לדעת שהתקן הישראלי ל ספרינקלרים הוא  1596 והוא מבוסס על התקן האמריקאי. אפשר לרכוש את התקן ממכון התקנים.
 
לא רק התקנת הספרינקלרים על פי התקן היא חשובה אלא גם אחזקת ספרינקלים חשובה, הבדיקה והבקרה שלהם. כמו כל דבר שנשאר מוזנח וללא תחזוקה שוטפת, גם ה ספרינקלרים עלולים לאבד את יעילותם אם לא תהיה בדיקה וביקורת מידי תקופה. התקן הישראלי מחייב בדיקה רק ע"י מי שהוסמך לכך ממכון התקנים. התקן הישראלי לבדיקה, בקרה ותחזוקה של מערכות כיבוי אש במים הוא 1928 והוא כולל גם את בדיקת המשאבות ומאגרי מים.
 
התחזוקה השוטפת של מערכת הספרינקלרים היא הכרחית מכיוון  שגם ספרינקלרים מגיעים למצב של בלאי וגם אותם צריך לדאוג לנקות מאבק כדי לשמור אותם יעילים בכל רגע הנתון. הספרינקלרים חשובים מידי ומיועדים למטרה חיונית שיכולה להציל חיים ולמנוע את השריפה בבניין. חייבים לכלול אותם בתוכנית התחזוקה השוטפת של הבניין המשותף.
 
לקבלת הצעות מבעלי מקצוע בתחום זה מלאו את הטופס שמשמאל לכתבה וקבלו הצעות בהתאם

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

כיבוי אש כיבוי אש

אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף

תחזוקת גנרטור תחזוקת גנרטור

גם שתצרוכת החשמל בשכונה עולה וחברת החשמל מודיעה כי המערכת הגיעה לשיאה וכדאי להיערך להפסקת חשמל ארוכה, עדיין זה לא יפריע לכם לעלות במעלית ולא תצטרכו לגשש בעלטה בחדר המדרגות. על החשיבות הגדולה של אחזקה טובה של הגנרטור בבניין.