ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית
קבל בעלי מקצוע - המוקד לדייר

יצירה משותפת: על שיפוץ בתים משותפים

יצירה משותפת: על שיפוץ בתים משותפים יש צורך בתיקון אינטרקום? מעקה המדרגות לא יציב? הקירות מתקלפים הסביבה החיצונית מוזנחת? נראה שהבניין שלכם זקוק למתיחת פנים. החדשות הטובות הן שאם הוא מתבצע בהתאם לנהלים, שיפוץ בתים משותפים בימינו יכול להיות עסק משתלם ואפילו לא יקר יתר על המידה

יש צורך בתיקון אינטרקום? מעקה המדרגות לא יציב? הקירות מתקלפים הסביבה החיצונית מוזנחת? נראה שהבניין שלכם זקוק למתיחת פנים. החדשות הטובות הן שאם הוא מתבצע בהתאם לנהלים, שיפוץ בתים משותפים בימינו יכול להיות עסק משתלם ואפילו לא יקר יתר על המידה.

שיפוץ בתים  משותפים - למי זה טוב

עבור מי שמתגורר בבניין שנבנה לפני 1980, מומלץ מאוד להיעזר בתוכנית מתאר ארצית 38 - תמ"א 38 - שנועדה לחזק תשתיות של מבנים לצורך הגנה מפני רעידות אדמה, אבל היא טומנת בחובה אפשרויות מפתות לשיפוצים בתוך הבתים וגם של הסביבה החיצונית.

נוסף על כך, המתגוררים בבתים ישנים זכאים גם להנחות מטעם האגודה לתרבות הדיור. למענקי שיפוץ בתים זכאים רק בניינים משותפים שחברים באגודה לפחות ארבע שנים, ונבנו לפני שנת 1992. האגודה מסייעת ואף מעורבת באישור התוכנית וכן מעורבת בהחלטה באיזה קבלן שיפוצים להיעזר.

איך לעשות זאת נכון

כדי לבצע שיפוץ בתים משותפים, יש צורך בקבלת הסכמת דיירי הבניין. לשם כך, נדרשת קיום של אסיפת דיירים כללית, כאשר נדרשת הסכמה של רוב רגיל במקרה של שמירה על המצב הקיים בלבד, למשל החלפת  צילינדר או תיקון אינטרקום. אם השיפוץ כולל גם השבחה והרחבה, יש צורך בהסכמה פה אחד – בעיקר משום שהדיירים נדרשים להוציא סכומי כסף משמעותיים מכיסם.

בשלב זה מועבר הנושא לטיפול ועד הבית, חברת ניהול ועד הבית במידה ויש כזו. המהלך הראשון וכנראה החשוב ביותר בשיפוץ בתים הוא בחירה בקבלן שיפוצים מתאים. מומלץ לקבל לפחות ארבע-חמש הצעות מחיר, ולא לפחד להקשות על הקבלן בשאלות כמו סוג החומרים שבהם הוא משתמש, התקנים שלפיהם הוא עובד ואילו ערבויות הוא יעניק במקרה של פשיטת רגל.

לא לוותר על הדברים הקטנים


גם אם מבצעים שיפוץ כולל – מומלץ לנצל את ההזדמנות לתיקונים קטנים בתוך הבניין. אם כבר מוציאים עשרות אלפי שקלים על עיצוב בניין המגורים וצביעתו למה לא להוציא כמה מאות בודדים על צביעת הקירות הפנימיים של הבניין?

בכל מקרה, אם רוצים למשל להחליף את דלת הכניסה, מומלץ שלא לחכות לאישור של כל הדיירים ולכנס אסיפות כלליות, אלא לסמוך על ועד הבית. אחרי הכול, חשוב שהבניין יהיה נוח ויפה, אבל קודם כול בטוח. 
 
 

עוד באותו הנושא


קבלן שיפוצים לבניין קבלן שיפוצים לבניין

"שיעורי בית" לפני הזמנת קבלן שיפוצים לבניין. לפני שאתם בוחרים קבלן שיפוצים לבניין חשוב שתבחנו מה ברצונכם לשפץ, לאחר מכן קבעו סדר עדיפויות לשיפוץ. חישבו, האם התקנת ריצוף חדש אקוטית יותר מאשר סיוד הבניין וכולי.

צביעת חדרי מדרגות צביעת חדרי מדרגות

הגיע הזמן לשפץ את חדר המדרגות בבניין שלכם. באיזה צבע כדאי לבחור – צבע אקרילי או סיד? האם כדאי לצבוע את כל גובה הקירות בחדר המדרגות? ומה כדאי לעשות 'על הדרך' כאשר כבר משקיעים בחדר המדרגות?

שיפוץ לובי הבניין שיפוץ לובי הבניין

כאשר הדיירים או האורחים נכנסים לבניין הדבר הראשון שרואים הוא הלובי. לובי מלוכלך או לא מטופל כיאות מעיד על דיירי הבניין והוא למעשה זה היוצר את הרושם הראשוני על דייריו.