ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית

אחזקת גינות

אחזקת גינות גינת הבית המשותף היא חזית הכניסה לבניין. גינה מטופחת מעידה בדרך כלל על רמת הדיירים. מעבר לכך, נעים להכנס לבניין כשהגינה יפה ומטופחת

תחזוקת גינה מטופחת גורמת נחת רוח לבעלי הדירות החוזרים מיום עבודה וטיפוח הגינה הוא אחד מתפקידו של ועד הבית.  גינה מטופחת גורמת נחת רוח למבקרים. בכתבה זו נציע מספר אפשרוית לטיפול וטיפוח הגינה.

הטיפול הכללי בתחזוקת גינות מחייב כיסוח הדשא, עישוב, חיתוך הגדר החיה, גירוף, ושתילה במקרה הצורך, והכי חשוב, על הגנן לבדוק את הממטרות בסיום העבודה מאחר ולמכסחת ו/או לחרמש החשמלי יש נטייה ל"דפוק" את הממטרות.

בממטרות גזרה זולות כמעט כל טיפול מזיז את הכוון ותמיד יש לכוונן מחדש על מנת שהמים יגיעו לאן שצריך ולא למדרכה או לכביש.
בממטרות גזרה חדישות יותר מסוג POP UP (גיחה) יש להשגיח שהמכסחת לא תוריד להם את הראש.
 

אחזקת גינות

השקייה: חשוב ביותר וחובה לקבוע מערכת השקיה ממוחשבת אשר תחסוך בלבול מוח מהוועד אך חשוב יותר, תשקה במנות קבועות וזמנים קבועים דבר החוסך מים ויועיל לשמירה נכונה ויעילה של הגינה. צמחיה שלא הושקתה בזמן תתחיל להראות סימני מצוקה, תצהיב ויקח זמן רב עד אשר תתאושש.

דישון: דישון מתבצע פעמיים בשנה. פעם באביב ופעם בסתיו. בחורף מדשנים בקומפוסט. יש לוודא שהקומפוסט מגיע מחברה מוכרת ונקי מזרעים. באביב ניתן לדשן בדשן כימי או דשן אורגני.

דשא: הדשא היחיד שאינו דורש יותר מדי שמש ואינו מצהיב בחורף הוא מסוג "דרבן" אלא שאליה וקוץ בה. בין האביב לסתיו הדשא "משתולל" ויש צורך לכסחו כמעט כל שבוע אחרת הוא יראה כמו עשב בסוואנה. דשא מזן אחר מצהיב בדרך כלל בחורף והחל מהאביב הוא מתעורר אך דורש שמש של לפחות 6 שעות ביום ומעלה. באיזור צפוני מוצל אפשר לזרוע זרעי טול פסקיו שכמעט ואינם דורשים שמש אך דורשים הרבה מים. אפשרות נוספת כמובן היא דשא סינטטי.

עצים: אין לשתול עצים בעלי נוף רחב מעל לדשא מאחר והם מצילים (צל) וגורמים לדשא להתנוון. בשום פנים ואופן לא לשתול וושינגטוניה. הזרעים שלו הורסים את הדשא ואת כל מה שמתחתיו.

פרחים: פרחים שותלים פעמיים בשנה, בתחילת הסתיו נוב-דצמ ותחילת הקיץ מאי-יוני. יש מגוון רב של פרחים והכל תלוי בגנן ובגובה ההשקעה הכספית. בעיקרון כדאי להסתובב במשתלות על מנת לקבל תמונת מצב של פרחי העונה.

מזיקים: יש לפזר דיזיקטול או מזיקוטל פעם או פעמיים בשנה על מנת שלא לאפשר לנמלים להשתקע בגינה מאחר ואח"כ הם עוד עלולים לקומות הראשונות ויתרה מזאת, הם מחסלים את פרחי העונה.

גינת טוף: עקב המחסור במים יותר ויותר גינות נבנות בשונה מהגינות המקובלות וניתן לראות זאת בבניינים רבי הקומות הנבנים לאחרונה. במקום משטחי דשא זוללי מים ניתן לפזר טוף בגדלים שונים ולשלבם בחלוקי נחל גדולים, משטחי אבן טבעית, סלעים ושברי רעפים וליצור וריאציות שונות ויפות. בגינה שכזו מתבצעת שתילה מינימלית של עצים או צמחיה אחרת מתאימה וההשקייה מתבצעת באמצעות טפטפות בלבד. לפני פיזור הטוף יש להניח יריעות שחורות מיוחדת אשר מצד אחד תמנענה צמיחת עשבי בר ומצד שני תאפשר נגירת מים חופשית לאדמה. הטוף עצמו מגיע בצבעי אדמה שונים משחור  ועד אדמדם. יש המוסיפים אדני רכבת משומשים וכדים גדולים בדגמים שונים.

גננים: ניתן לשכור גנן לשם הטיפול בגינה או שחברת הניהול תטפל בו. רצוי מאד שאחד מבעלי הדירה המתמצא או חובב גינון יהיה בקשר עם הגנן. בגינה שרובה טוף אין הרבה עבודה שעיקרה ניקוי באמצעות מפוח אוויר, פה ושם גיזום ושתילה ולא יותר.

תוכן נוסף: מחסן גינה

לקבלת הצעות מבעלי מקצוע בתחום זה מלאו את הטופס שמשמאל לכתבה וקבלו הצעות בהתאם

עוד באותו הנושא


בעלי מקצוע לועד הבית בעלי מקצוע לועד הבית

מחפשים בעלי מקצוע לבניין? המדריך לתחזוקת הבית המשותף בשיתוף המוקד לדייר - שירות בעלי המקצוע של פורטל בית משותף מספק לכם מנוע מתקדם עם בעלי מקצוע לועדי בתים.

ספרינקלרים ספרינקלרים

הספרינקלרים הם מתזי המים שירססו מים לכל עבר ברגע שתתחיל לפרוץ שריפה בבניין. כל מה שצריך לדעת על הספרינקלרים, מנגנון הפעולה שלהם, איך הספרינקלרים יודעים לזהות שריפה ואיך המים יודעים מתי לפרוץ החוצה? ומה התקן המחייב? כל זאת בהמשך

כיבוי אש כיבוי אש

אל תשכחו בין כל פעולות התחזוק בבניין את הדבר החשוב ביותר שצריך לתחזק, מערכת כיבוי אש בבניין המשותף