ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית
קבל בעלי מקצוע - המוקד לדייר

תמא 38 - ביצוע על ידי יזם חיצוני

תמא 38 - ביצוע על ידי יזם חיצוני המדינה יזמה תכנית חשובה הנקראת תמא 38 ובעזרתה ניתן ליהנות מבניין משותף יציב יותר וכזה הנראה הרבה יותר טוב מכפי שנראה לפני העבודות הקשורות בתכנית.


המדינה יזמה תכנית חשובה הנקראת תמא 38 ובעזרתה ניתן ליהנות מבניין משותף יציב יותר וכזה הנראה הרבה יותר טוב מכפי שנראה לפני העבודות הקשורות בתכנית. אך העבודות על תכנית זו כוללות הוספת מעלית, הוספת חדרי ביטחון, ועוד עבודות הנדסיות פנימיות וחיצוניות רבות המצריכות ידע וניסיון רב.

חיזוק מבנים בתמא 38 - על ידי היזםיזם המבצע את תמא 38 יודע כיצד להניע את התהליך ויודע כיצד לעבוד מול המוסדות השונים (שחלקם הרי "נגוע"  בנגע הבירוקרטיה שמעכב כל תהליך). הזמן הנדרש לאישורים ולתכנונים שונים הוא רב ודיירי בניין משותף, שלבד מחתימה על החוזה לא צריכים לנקוף אצבע, חוסכים מעצמם כאב ראש ולחצים רבים.

האם אנו מקבלים בדיוק את מה שאנו רוצים

בניין משותף הוא כזה המאכלס דיירים שרובם מבלים לא מעט שנים בהתגוררות בו ולעתים אף כמעט במשך כל ימי חייהם. לכן מדובר במקום שיש לו ערך משמעותי עבור דיירים ותיקים, כך שאין הם מעוניינים לראות כיצד הבניין מקבל שינוי משמעותי בכיוון שונה מזה שהם מייחלים לו או כזה שאינו תואם  את טעמם האישי.

ביצוע תמ"א 38 על ידי יזם עצמאי יכול לתרום רבות לבניין, אך מבלי לפגוע בכבודו של היזם הרי שהוא מנסה לנתב את המהלך בצורה כזו שהוא יראה שכר בעמלו ורווח גדול בסוף העבודות. הדבר יכול להביא לכך שתוצאות של תמ"א 38 לא תמיד תמצאנה חן בעיני דיירי הבניין אך לא יישאר להם הרבה מה לעשות בנדון.

חשופים למהלכים שונים של הקבלן

תמא 38 מאפשרת ליזם/קבלן לקבל לידיו את זכויות הבנייה שעל גג הבניין המשותף בתמורה לכך שהוא יבצע את השדרוגים והחיזוקים לאותו בניין ללא כל עלות. דיירי בניין משותף המסכימים לעסקה שכזו מוותרים לחלוטין על זכויות הבנייה שהיו בידיהם עד כה והקבלן יהיה זה שירוויח מהן במסגרת תכנית זו.

בנוסף חשוב לזכור כי רצונו של הקבלן למקסם את הרווח בעסקה של תמא 38 יכול להביא גם לבנייה שלא ממש תשמח את הדיירים בבניין, וזאת בלשון המעטה. אם בנה הקבלן שתי קומות נוספות על גג הבניין בצורה ששינתה מאוד את מראהו הקודם של הבניין הרי שיכול להיות שהדבר לא יניח את דעתם של דיירי הבניין.

עוד באותו הנושא


תמא 38 - מהם סוגי התמ תמא 38 - מהם סוגי התמ"א הקיימים?

במסגרת תמא 38 ניתן לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וכן מאפשרת התוכנית תוספות בנייה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים, כדי ליצור תמריץ לחיזוק

ביצוע תמא 38 על ידי הדיירים ביצוע תמא 38 על ידי הדיירים

הוצאתה אל הפועל של תכנית תמא 38 על ידי דיירי הבית המשותף יכולה להיות מאוד מאתגרת עבור בניינים משותפים רבים.

חידושים בתחום פינוי בינוי חידושים בתחום פינוי בינוי

בשנים האחרונות בוצעו פרויקטים של פינוי בינוי בכל רחבי הארץ, אך לדעת רבים לא מספיק. פרויקטים אלה מיטיבים בדרך כלל עם אוכלוסיות חלשות יותר ויש אף הטוענים שהם משמשים ככלי חברתי לצמצום פערים. להלן הסבר מפורט בנושא.