ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית
קבל בעלי מקצוע - המוקד לדייר

איטום גגות בבתים משותפים

איטום גגות בבתים משותפים הגגות בבתים המשותפים הם החלק הבעייתי כשמגיע החורף. נזילות ורטיבות בעיקר לקומות העליונות. לא נפרט כאן את סוגי היריעות והביטומנים אך נסביר באופן כללי כיצד יש לשמור ולשמר איטום גגות

לחצו כאן לאינדקס חברות איטום גגות

איטום גגות הוא חלק חשוב ביותר בתחזוקת הבית, ובתחזוקת הבית המשותף בפרט. תחזוקה נכונה ואיטום של הגגות ימנעו דליפת מים ורטיבויות בחורף וימנעו מצבים לא נעימים מיותרים - לכל דירה בנפרד ובין השכנים כולם.

איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות:

השיטה המקובלת כיום לאיטום גגות היא באמצעות יריעות ביטומניות. את היריעות פורסים על הגג על שכבת הבטון / בטקל או זפת קודמת אך לא על גבי חומר אקרילי והחיבור ביניהם מתבצע באמצעות הלחמה. לאחר שהיריעות מתקררות יש להלבין את הגג באמצעות סיד מעורב בחומר הדבקה או במריחת חומר אקרילי. הצבע הלבן שומר על היריעות מפני פיצוצים מחום הקיץ וכן מוריד מעט את הטמפרטורה. גג לבן סופג פחות חום מגג בצבע שחור. האחריות לתהליך זה היא בין 10 ל 15 שנה.

(גג מצופה יריעות ביטומניות)

איטום גגות 

איטום גגות באמצעות זפת חמה:   

את הזפת מורחים על תשתית הגג המקורית ועל הרולקות (נקודות החיבור בין שטח הגג לקירות) מסביב לגג. ב איטום גגות נכון חייבים להקפיד למרוח בזפת תקנית ובכמות של כ 2.5 קילו ל 1 מ"ר. הזפת התקנית לאיטום גגות הינה זפת מסוג 75/25. לאחר שהזפת מתקררת יש למרוח גם אותה בסיד כאמור למעלה. האחריות להתהליך זה היא בין 5-10 שנים.

איטום גגות באמצעות חומרים אקריליים:  

שיטה נוספת היא מריחת הגג בחומרים אקריליים כגון פזקר פוליגג ודומיו. איטום גגות נכון הוא שאת המריחה אין לבצע על גבי זפת קודמת אלא על התשתית המקורית של הגג וזאת מאחר והפולימרים לא נתפסים היטב על גבי זפת. היתרון בשיטה זו של איטום גגות הוא שאין צורך למרוח סיד מאחר והחומר עצמו הוא לבן. האחריות כאן היא כ 7 שנים.

כמו כן לצורך איטום גגות מקובל כיום בחלק מהבניינים הגבוהים והמיגדלים להניח חלוקי נחל על היריעות על מנת שלא יצברו מים על הגג. כמו כן ניתן לראות על חלק מהגגות צמחיה במיכלים אטומים עם יציאת מים למרזבים.

בכל מקרה של איטום גגות יש לוודא קודם כל שהגג שטוח לחלוטין ואם צריך יש למלא את החוסר בבטון או כל חומר אחר מתאים וכן להקפיד שתהיה נגירה של מים מכל הגג לכוון המרזב.

כיצד לתחזק איטום גגות לאורך שנים? 

יש להקפיד על סיוד הגג פעם בשנה. סיוד זה שומר על היריעות או הזפת.

יש לבדוק לפחות פעם בשנה את הגג ולוודא שאין פיצוצים באיטום. במקרה שכזה ניתן לאטום נקודות כאלו באמצעות זפת קרה.

אין להניח על הזפת כל חפץ שאינו קשור לגג. כיסאות ושולחנות רק פוצעים את האיטום ומכאן תתחיל רטיבות בקומות העליונות.

 

לחצו כאן לאינדקס חברות איטום גגות

כאמור לכל סוג זיפות גגות אורך חיים משלו. להקפיד ולאטום מחדש את הגג בתום תקופת האחריות אפילו אם אין רטיבות.

עוד באותו הנושא


זיפות גגות זיפות גגות

הגגות בבתים המשותפים יכולים להיות מאוד בעיתיים בחורף. זיפות גגות בבית המשותף דווקא בקיץ יהווה הכנה מצויינת של לקראת החורף וימנע אי נעימות בעיקר מהשכנים שבקומה העליונה.

הלבנת גגות הלבנת גגות

הלבנת גגות הינה פעולה של צביעת הגג וציפויו בחומר לבן (יכול להיות סיד או חומר אקרילי) וזאת על מנת להחזיר את קרני השמש ועל ידי כך לגרום לירידת הטמפרטורה בתוך המבנה.

סיוד גגות סיוד גגות

סיוד גגות הוא פעולה חשובה שכדאי להקפיד עליה ולתחזק אותה מעת לעת, אך זוהי בעצם פעולה משלימה של זיפות הגגות, אשר נעשית לפניה והיא חשובה לא פחות. אז מה צריך לעשות, מתי ואיך?