ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית
קבל בעלי מקצוע - המוקד לדייר

אחזקת מעליות

אחזקת מעליות בבניין רב קומות מעלית היא חובה, קשה מאוד לתפקד ללא מעלית. כדי שהמעלית תמשיך לשרת אתכם, אחזקת המעליות באופן שוטף היא חיונית

בבניינים רבי קומות המעלית היא פונקציונאלית כל כך עד שלפעמים שוכחים שקיים גם חדר מדרגות. המעלית היא חיונית ויעילה אך השירות שהיא מספקת לנו תלוי הרבה ברמת התחזוקה שלה. אף אחד לא רוצה לדמיין את עצמו תקוע במעלית, המעמד הבלתי נעים בעליל הזה עלול להסתיים בטראומה. מן הסתם, המעלית כמו כל דבר לא נשארת חדשה ומתוקנת לנצח. ולכן צריך לדאוג לתחזוקה באופן שוטף כחלק משירותי אחזקת מבנים לבניין.

לאינדקס חברות אחזקת מעליות מומלצות

מעלית אינה צעירה לנצח ועם הזמן הרכיבים נשחקים, הבלאי נותן את אותותיו וזה כמובן עלול להשפיע על רמת התפקוד של המעלית. מעלית שאינה תקינה מסכנת את המשתמשים בה ולכן החשיבות של אחזקת מעלית באופן שוטף היא גדולה מאוד. כל ההנחיות בכל הקשור להתקנה ו אחזקת מעלית בבניינים משותפים, הם מטעם משרד התמ"ת.

ענף אחזקת מעלית פורח מאוד. קיימות הרבה מאד חברות שמציעות שירות של אחזקת מעלית (וגם בדיקת מעלית), טכנאי מעליות, בודק מעלית - שירותים רגילים ומקיפים. משרד התמ"ת מחייב כל בניין משותף לספק למעלית שלו שירות תחזוקה מטעם חברה ל אחזקת מעלית שפועלת באישור משרד התמ"ת. אחזקת מעלית היא עניין חיוני והיא מחויבת על פי חוק. וועד הבית צריך לדאוג לשירות כזה מידי חודש, הזמנת השירות היא באחריותו.

אחזקת מעליות

מה כוללת פעולת אחזקת מעליות?

אחזקת מעלית כוללת שימון של כול המערכות המכאניות והצירים, חיזוק הברגים של המעלית, בדיקת מצב הבלאי של רכיבי המעלית, בדיקת תקינות מעגלי הבטיחות, חיבורי החשמל, כוונון סגירת הדלתות, כוונון העצירה בקומות ועוד פעולות אחזקה, שימור ותקינות כאלה ואחרות. כדאי לדאוג שהחברה שאיתה בחרתם להיקשר בחוזה אספקת שירות זה, תהיה אמינה ומקצועית והעבודה תיעשה ע"י טכנאים מוסמכים.

דבר חשוב נוסף שצריך לדעת בעניין אחזקת מעלית הוא שמשרד התמ"ת אחראי לבדוק את בטיחות המעלית בבניין שלכם מידי חצי שנה. חשוב לזכור שההזמנה של הבדיקה וכמובן גם עלות הבדיקה היא באחריות הדיירים. במקרה ולא תטרחו לדאוג לבדיקת בטיחות זו, זה עלול להיחשב כעבירה פלילית. מעבר לזה, חשוב להקפיד בבדיקה זו כיון שהיא בודקת את תקינות המעלית וקובעת האם היא ראויה לשימוש ואינה מסכנת אתכם.

אחזקת מעליות - מהנדס מוסמך מטעם משרד התמ"ת

פעם בחצי שנה ועד הבית צריך ליצור קשר עם בודק מעליות מוסמך מטעם משרד התמ"ת ולהזמין בדיקה שתהיה בליווי נציג של חברת אחזקת ה מעלית שלכם. במידה והבודק מצא ליקויים במעלית, הם מחייבים טיפול מיידי. נציג חברת האחזקה שלכם, שנחשף באופן ישיר לביקורת של המומחה, צריך לדעת בדיוק איך לטפל במעלית ובליקויים שנמצאו ולעשות זאת בהקדם האפשרי. במקרה וממצאי הבדיקה העלו ליקויים חמורים, הבודק המוסמך רשאי להשבית באופן מיידי את המעלית והשימוש בה יהיה אסור.

כדי להימנע ממצב של השבתה שיפגע באיכות החיים שלכם הדיירים בבניין המשותף, דאגו לאחזקת מעלית נאותה למען הבטיחות שלכם. בשום אופן לא מומלץ לחסוך בעלות  אחזקה שוטפת של המעלית. קיצוץ בהוצאות וועד הבית לא יכול להיות על חשבון הוצאת אחזקת מעלית כיון שמדובר בבטיחות שלכם. וגם אם נודה על האמת מדובר באיכות החיים בבניין, אתם מדמיינים את עצמכם עולים במדרגות בגלל מעלית מושבתת? לא נעים.

 

חברת מעליות

עוד באותו הנושא


מהנדס מעליות מהנדס מעליות

בנוסף לתחזוקה השוטפת של חברות המעליות, על מהנדס המעליות החובה לבצע בדיקה הנדסית של המעלית אחת לשלושה חודשים. תוצאות הבדיקה מועברות לועד הבית ולחברת המעליות לשם יישומה.

ביטוח מעלית ביטוח מעלית

ביטוח מעלית אמור לספק לועד הבית ולדיירים ביטוח על חלקי המעלית המתבלים עם השנים ויש להחליפם.

התקנת מעלית התקנת מעלית

התקנת מעליות בבניין קיים היא סלע מחלוקת רציני בדיון הנוגע לבתים משותפים. קיים חוק ברור בנושא, אך עדיין התקנת מעלית בבניין קיים היא שורשם של דיונים רבים, מחלוקות ואף סכסוכים קשים בין בעלי דירות בבתים משותפים