ניהול ועד בית
ניהול ועד בית - המדריך לאחזקת הבית המשותף
מדריך בעלי המקצוע לועד הבית
קבל בעלי מקצוע - המוקד לדייר

תמא 38 - חיזוק הבניין נגד רעידת אדמה

תמא 38 - חיזוק הבניין נגד רעידת אדמה תמ"א 38 זו תוכנית מתאר ארצית (תמ"א) שנועדה לחיזוק מבנים עקב רעידות אדמה.

תמ"א 38 זו תוכנית מתאר ארצית (תמ"א) שנועדה לחיזוק מבנים עקב רעידות אדמה.

מדינת ישראל נמצאת על קו השבר הסורי-אפריקני שנוצר בעקבות רעידת אדמה לפני מאות אלפי שנים. בעבר היו בארץ רעידות אדמה והמפורסמת ביניהם היא רעידת האדמה שארעה בשנת 1834 והחריבה כמעט את כל צפת.

מחקרים שנעשו בשנים האחרונות על ידי מכון המחקר הססמולוגי מראים שרעידת אדמה צפוייה אחת לכ 90 שנה. רעידת אדמה חזקה אחרונה ארעה בשנת 1927 כך שבתקופה הקרובה, לפי ההערכות כמובן, צפוייה עוד רעידת אדמה חזקה.

כפועל יוצא, החל משנת 1980 כל תוכנית בניין חדשה צריכה לעמוד בתקן ת"י 413 המחייב בנייה עמידה לרעידת אדמה. תקן זה עדיין לא מבטיח שהבניין לא ינזק אך לפחות שיעמוד עדיין על מכונו.

תמא 38 - חיזוק מבנה הבית המשותף

כל הבתים שנבנה לפני 1980 אינם עומדים בתקן ועלולים להתמוטט ברעידת אדמה חזקה. רעידת אדמה חזקה היא בסביבות 7 ומעלה בסולם ריכטר. רוב הבניינים בארץ בנויים בחלקם על עמודים שבמידה ואינם עומדים בתקן הם הדבר הראשון שיתמוטט ואחריו כל הבניין.

עקב כל האמור מעלה, קמה וועדת היגוי ממשלתית ש "הולידה" את פרוייקט תמ"א 38. במסגרת זו כל מאפשרים לדיירי הבניין להוסיף עוד קומה לבניין בתנאי שיבוצע חיזוק המבנה מפני רעידת אדמה. העלויות הן על הקבלן והרווח שלו נובע ממכירת תוספת הקומה לבניין.

חיזוק המבנה בלבד הוא תהליך יקר ולא כל דייר יוכל לעמוד בכך ולכן מאפשרים תהליך שלדיירים לא יעלה כסף וגם הקבלן "לא ינזק" ובדרך זו הרווח הוא של שני הצדדים. התהליך מורכב ביותר ולדיירים אין את הידע לבצע את התהליך ומכאן שרק קבלן מורשה בתחום חיזוק מבנים בעל ידע ונסיון ידע כיצד לבצע את התהליך. בתהליך זה ניתן להוסיף מעלית, שיפוץ חיצוני של הבניין, שיפוץ לובי ועוד תוספות וכמובן חיזוק הבניין והתמורה לקבלן תהייה קומה אחת או שתיים שיוכל לבנות על הגג.

כדאי? לא תמיד. רק כאשר שני הצדדים יוצאים ברווח. הדיירים מקבלים בניין משופץ ומשודרג כולל מעלית במידת הצורך והקבלן מוכר דירות ויוצא מסופק.

הערה חשובה: לא כל קבלן שבונה דירות יודע גם כיצד לחזק את הבניין. לפני כל תהליך על הדיירים לקבל מספר הצעות מקבלנים מורשים לחיזוק הבניין. את הקבלנים בתחום זה ניתן למצוא בהתאחדות הקבלנים הארצית וכמו כן במנועי החיפוש המקובלים. להדגיש כי הקבלן חייב להיות קבלן רשום.

עוד באותו הנושא


תמא 38 - מהם סוגי התמ תמא 38 - מהם סוגי התמ"א הקיימים?

במסגרת תמא 38 ניתן לקבל היתרי בנייה לחיזוק מבנים וכן מאפשרת התוכנית תוספות בנייה, תוך קבלת הקלות מס ופטורים משמעותיים, כדי ליצור תמריץ לחיזוק

תמא 38 - ביצוע על ידי יזם חיצוני תמא 38 - ביצוע על ידי יזם חיצוני

המדינה יזמה תכנית חשובה הנקראת תמא 38 ובעזרתה ניתן ליהנות מבניין משותף יציב יותר וכזה הנראה הרבה יותר טוב מכפי שנראה לפני העבודות הקשורות בתכנית.

ביצוע תמא 38 על ידי הדיירים ביצוע תמא 38 על ידי הדיירים

הוצאתה אל הפועל של תכנית תמא 38 על ידי דיירי הבית המשותף יכולה להיות מאוד מאתגרת עבור בניינים משותפים רבים.